Ha még nincs a kutyádnak azonosító chip-je, most kedvezményesen adhatsz neki.
Nagyon javaslom minden kutyának.
Mi az a chip?
A chip, egy bőr alá ültetett zabszemnyi kis "készülék". Sok esetben kézzel is kitapintható, hosszúkás, apró kis dudor. Beültetése alig okoz nagyobb fájdalmat az állatnak, mint egy oltás, egy speciális, steril, egyszerhasználatos fecskendővel helyezi be az állatorvos az állat bőre alá. A hatályos FVM rendelet szerint csak szerződött állatorvos végezheti a behelyezést. Rendszerint a nyakrésznél szokták elhelyezni, és az ott is marad. Kivenni csak műtéti úton lehet. A chip általában nem változtatja a helyét, abszurd esetekben azonban elvándorolhat a bőr alatt bármerre szinte. (talált kutyánál jegyezték fel, hogy a hátsó combjánál jelzett a leolvasó készülék, de sérülés, baleset alkalmával akár ki is eshet). Az állatorvostól (pl az évi rendes oltásnál) ellenőrzésképpen kérheted, hogy nézzen rá az ellenőrző készülékkel.
A chip önmagában nem sokat ér, szükséges hozzá egy internetes regisztráció, melyet a chipet beültető állatorvosnak kell elvégeznie, mivel csak ő fér hozzá az adatbázis minden részéhez. Ebbe felviszi a legfontosabb információkat: a chip száma, a beültető orvos neve, a kutya neve, neme, életkora, fajtája, jellemzői, az állat esetleges krónikus betegségei (pl cukorbetegség, allergia, epilepszia), a gazdi neve, címe, telefonszáma, fajtatiszta állat esetén a származtató kennel, illetve lehetőség van más fontos információk feltültetésére is (pl ha a kutyát ellopták).
A regisztrációt és az aktiválást követően az interneten nyilvánosan megjelennek az alapadatok (chip száma, kutya neve,fajtája, neme). A tulajdonos neve és elérhetősége azonban csak a jogosultsággal rendelkező állatorvos, vagy állatvédelmi szakember számára elérhető (személyiségi jogok védelme)
Ha megvan már a kutyád chipje, annak számát bejegyzik az oltási könyvébe. Te is könnyen megnézheted, vajon sikeres volt e a netes regisztráció.
Katt a petvetdata.hu/main.php oldalra, írd be a chipszámot, és kihozza. Ha nem, akkor jelentkezz újra a beültetést végző állatorvosnál, és kérd, hogy ellenőrizze le az adatbázisban való rögzítést.
Az egész lényege következik: a chip számát egy speciális készülékkel olvassák le, talán leginkább a közértek pénztárainál elhelyezett vonalkód leolvasóhoz lehetne hasonlítani (csak itt nem látszik a chip). A leolvasás fájdalommentes, gyakorlatilag hozzá sem érnek a kutyához.
Miért jó a chip?
Sajnos adódhatnak olyan esetek, amikor a kutyád, akár önhibáján kívül, de kikerül a felügyeleted alól. A leggyakoribb az elkóborlás, a csavargás, de akár baleset, lakásbetörés, lopás, vagy rosszindulatú, esetleg felelőtlen emberek is hozzájárulhatnak.
A a saját és a kutya megtalálóinak dolgát is jelentősen megkönnyíti a chip, melyen minden fontos adat elérhető. A mikrochipszabályzat szerint az állatorvos a "talált" vagy "lopott" megjegyzéssel ellátott állatok regisztrált adatait nem változtathatja meg, csak ha hivatalosan, papíron igazolják a tulajdonjogot, vagy az adásvételt, illetve, ha a regisztrációban szereplő tulajdonos írásban lemondó nyilatkozatot tesz.
A chip nem nyomkövető. Nem fog közvetlenül (hanghatással, vagy gps-sel) az állathoz vezetni. Közvetve van nagy jelentősége, azáltal, hogy a befogó, megtaláló az adatbázis által a tulajdonost felkutathatja, és a kutya esetleges krónikus betegségéről időben értesülést szerez (pl allergia esetén a tulajdonos megérkezéséig etetéskor, vagy a szükséges gyógyszerek beadására)
A régebben használt tetoválásnál sokkal jobb, hiszen fájdalommentes, nem befolyásolja a piszok, szinte lehetetlen elveszteni, és nem olyan egyszerű megszabadítani a kutyát tőle, mint pl a nyakörvtől, vagy az azon elhelyzett névbilétától. Persze ez utóbbi mindenképpen javasolt, még a chip-ezett kutyáknak is, hiszen az embereknek nagytöbbségének nincs ultrahangos leolvasója, és a szemmel látható adatok meggyorsítják a gazdihoz való visszakerülést, hiszen nem kell elcipelni őkelmét az állatorvoshoz.
A mikrochip-et egyre nagyobb területen használják az állattartásban: a kutyák, macskák, díszgörények, disznyulak mellett a postagalambok, lovak azonosítójaként is elterjedt, kiváltva a tetoválást, billogozást.
Sportversenyeken, kiállításokon, de még a tenyésztés során is széleskörűen használják. Eddig csak fajtatiszta állatok esetében, és menhelyről örökbe adott állatok esetén volt kötelező a chip, a legújabb szabályozások szerint azonban már a keverék állatok eladásakor, ajándékozásakor is előírás, hogy chippel ellátott legyen az eb.
A külföldre való utazáshoz állatútlevél szükséges még a hobbiállatoknak is, annak pedig egyik alapkövetelménye a chip.
Mibe kerül ez nekem?
A chip beültetését csak állatorvos végezheti, és csak ő regisztrálhatja be a neten. Ez pénzbe kerül, és mint ilyen állatorvos függő. Az alapérték kb 5.000 forint, de ettől eltérő is lehet, több is, vagy akár kevesebb is.
Több állatos társszervezet is szervez chip-ezési akciót, illetve állatorvosok is egyénileg.
A legújabb, lakótelepünkhöz közeli akcióról itt olvashatsz:
szentkoronarendelo.hu/
|