101 kiskutya
bgi 2009.01.20. 11:49
Tzelsi-szaporodsi problmk
A tavasz magval hozza a megjulst. Ugyanigy az sz is. Ennek rsze a tzelsi idszak. Ez igen megterhel a kutyknak de mginkbb a gazdiknak. Ha kankutynk van, akkor a szagok s a nstnyek utni rohangszs az idegesit, s ez akr karletpsig fajulhat, ha nem vagyunk elg vatosak. Radsul egy laktelepen a kutyk legalbb 50% a nstny, ebbl legalbb a fele nem ivartalnitott, vagyis az v szinte minden hnapjban lehetsg van tallkozni tzel szukval. Legintenzivebb a mrcius-mjus s az oktber-december idszak.
Ha nem ivartalanitott nstny kutynk van, akkor meg tzels alatt rdemes olyan idpontban, s olyan helyen stlni, ahol nem keverednk konfliktusba klnbz felajzott, szerelemhes kanokkal, meg a przrngatstl s a kuytk utni orditozstl idegesen agresszv gazdikkal.
Nem csak illetlensg, de szinte mr bunksg a tzel szukt zrt kutyafuttatba vinni. (ez a veszly sajnos a mi laktelepnkn mg nem fenyeget, mivel egyenlre nincs zrt kutyafuttatnk) Az utckon val stlgats "fmsoridben" (vagyis amikor a legtbben stltatjk kedvenceiket) szintn nem nveli jhrnket. J tudni, hogy ebben az idszakban a nstnyek ugyangy szfogadatlanok, mint a kanok (st mr jpr nappal elbb is, s fleg az utols hten viselkedsk leginkbb az iditizmus hatrn mozog) , s btran llitom, hogy ilyenkor csak a pasizson jr az agyuk.
Ha nem szeretnnk alkalmanknt 15-20 percig csorogni az utcasarkon az sszeragadt kutyk mellett, mikzben arcunkon zavarodott vigyorral, a jelenetet testnkkel takargatva kszngetnk az ismers szomszdoknak, rdemes a kanokat przra fogni. Tovbb ha nem szeretnnk tarkabarka fajtakeverk llomnyt a laksunkba, nem rt ha odafigyelnk, s przon tartjuk a kiscsajt is. Sokan flnek ilyenkor a nagytest kanoktl, de rdemes tudni, hogy ha a nstny gazdival stl, akkor a kanok szinte sose kapnak oda az embernek (fleg ha egy botot, vagy egy partvisnyelet lt a kezedben), s ha elzavarod, ugyan nem fog lelpni, viszont betartja a 3 lps tvolsgot. Ezzel egytt persze hazakisr titeket, htha nem figyelsz..... :D
Ha bekvetkezett a baj, s gyesebb volt a kan, mint mi, akkor dntennk kell.
Ha mink az apallat, akkor csak a sajt lelkiismeretnk zavarhat, a legtbb kantulajdonost egyltaln nem rdekli a nstny tulajdonosnak problmja, nem fog gyerektartst fizetni, s segiteni, ne is vrjuk. (nem csak a kutyk veszik fel a gazdik tulajdonsgait)
Ha a lny a mink akkor van nagyobb gz. Sajnos az esetek szinte 100 %-ban bekvetkezik a vemhessg, s el kell hatrozni magunkat, hogy mit tegynk. Kivrjuk a 62-63 napot, s megprblunk gazdit keresni a kicsiknek, vagy azonnal lpnk, s minl hamarabb megszntetjk a problmt. NEM AZ A MEGFELEL MDSZER, HOGY SZMZZK AZ ANYT A CSALDBL!!! Az ilyen viselkeds messze nem humnus, nem etikus, s biztosak lehetnk a krnyezeti eltlsben. Sajnos a menhelyek tele vannak vemhes, vagy frissen szletett alommal tallt nstnyekkel, kztk nemegy fajtatiszta, akinek legnagyobb bne az volt, hogy jobban hallgatott a termszet- mint a sajt gazdja szavra. Ersen megkrdjelezhet, hogy az ilyen ember gazdnak nevezhet e.
Viszont az llatorvosi segtsg hasznos lehet. Vannak mr klf "esemny utni" tablettk kutyknak is, s legvgs esetben sebszi ton is megszntethet a baj, ez utbbi magval vonja az eb ivartalantst, ezrt ha fajtatiszta ebnket szeretnnk mg szaporitani, legjobb, ha megvrjuk amig megszletnek a kicsik, s megfelel, felelssggel br gazdikat keresnk nekik. Az internet erre egy nagyon hasznos, segt eszkz. A klykk pedig j szint visznek az egsz csaldunk letbe, s j alkalom arra, hogy feljitsuk barti- ismersi kapcsolatainkat.
Ha megvolt a tzels, s megsztuk, mg egy problma addhat: az lterhessg. Ez azrt "l", mert valjban csak a hormonok dulakodnak a kis jszgban, de nincs benne kiskutya. Viszont a hormonok hatsra teljesen gy viselkedik, mintha lenne: plssllatokat, spolos, nyafogs jtkokat gyjtget, s dajkl, nem akar stlni, csak a "klykeivel" lenne, megduzzadnak az emli, s cspgnek a tejtl. Fjdalmas idszak ez nagyon, erre is vannak tablettk, de sokszor mr az is segit, ha ezeket a begyjttt "klykket" elcsomagoljuk a szekrny tetejre egy dobozba.
Az ivartalantssal kapcsolatban mindenkinek sajt megltsa s lelkiismerete kell hogy dntsn. Az orvosok vlemnyn megoszlik, hogy vajon mr klykkorban, vagy csak a kifejlds utn (egy-msfl ves korban) szabad e ivartalanittatni a kutykat. Abban azonban megegyeznek, hogy a nstnyek 5 ves kora felett a nem ivartalanitott llatok nagyobb szzalkban fordul el eml s mhdaganat.
Az eldntend krdsek az ivartalanitssal kapcsolatban:
1, Vajon akarjuk -e flvenknt 1 egsz hnapig, hogy szuknk vastagon sszevrezze, sszekenje a lakst, az jszaka kzepn hangos lefetyelsre bredjnk, ahogy kedvencnk tisztogatja magt, folyamatos prznyugalomban stljon-rngasson, nyomunkban egy egymst pfl kanfalkval?
2, Ha kan kutynk van, vajon elviseljk e az lland szkdsst, csajozst, s az ezzel jr problmkat, az ideges vonytstl, a verekedsbl szerzett sebek orvosi kltsgein t, a kzlekedsi balesetekig?
2, Az ivartalanits a nstnyeknl egy hasi mtt, mely utn megsznnek a fenti panaszok, s megsznik a tzelst kveten sokszor bekvetkez lterhessg is, ami szintn megkeseriti a gazdk lett. Nem llthatjuk, hogy a mtt utni lbadozs kb 2 hete teljesen fjdalommentes, de mindenesetre az ebek sokkal gyorsabban tl vannak a dolgon, mint gondolnnk.
3, Ha kan kutynk van, a mtt sokkal egyszerbb, a herk eltvoltsa nem jr hasi mtttel.
A tapasztalatok szerint az ivartalants utn akr a nstny, akr a kan, sokkal nyugodtabb, br sokkal falnkabb, gy figyelni kell etetsnl az adagokra.
Szemlyes tapasztalataim szerint a dominancia nem sznik meg a felnttkorban ivartalanitott llatoknl.
|