Kullancsok!!!
bági 2009.01.20. 10:43
Régebben, ahogy kirügyeztek a fák, bokrok, megjelentek az élősködők is. Sajnálatos módon manapság szinte nincs is kullancsmentes időszak, mivel igazán hideg tél sincs, ezért sose fagynak el a még ki nem kelt utódok. Fővárosunk pesti oldalán óriáspopuláció van különféle típusú kullancsokból, amik ráadásul szinte kivétel nélkül fertőzöttek valamilyen kórral, vírussal. Ha nem védekezünk, könnyen elveszithetjük kis kedvencünket.
Ajánlott fürdetéskor a bolha- és kullancs elleni sampon. Nagyon fontos a "Spot-on"-nak nevezett rácsepegtető folyadék, és az élősködők elleni nyakörv. Feltalálták már az ultrahangos kullancsriasztót is, és végső esetben be is lehet fújni az erre a célra kifejlesztett spray-vel (ebben az esetben ajánlom figyelmetekbe Panka történetét, akit befújás után még a legfélénkebb havanese kölyök is megtámadott a szaga miatt). Vannak sajna olyan esetek is, amikor szegény kutyus minden ilyesmivel el volt látva, mégis belemászott és megfertőzte a kullancs. Tudni kell, hogy ezek az eszközök termék- és gyártófajtánként is más-más módon fejtik ki hatásukat. Ráadásul kutyafajtánként se teljesen mindegy, hogy milyen gyártmányt használunk. Érdemes egyrészt kikérni az állatorvosunk véleményét, másrészt magunk is megfigyelhetjük, hogy egy-egy termék milyen hatással van kutyánkra-macskánkra, és az őt megtámadó kullancsokra. Hihetetlen, de erre is lehet allergiás, vagy közömbös néhány jószág. (a legroszabb kombináció, ha a kutya lesz allergiás, a kullancs meg közömbös a szerre...) A bolhákat hamar felfedezhetjük, ha nagyon vakarózik a kutya, akkor az egyik lehetőség ez. Ajánlatos továbbá néhány naponta átvizsgálni, felkutatni, és szakszerűen kiszedni a belemászott kullancsokat, erre a feladatra tudom ajánlani a bármelyik állatkereskedésben megvásárolható kullancskiszedő-csipeszt, de ha bátor vagy, akár kézzel is kiszedheted. Lényeg, hogy össze ne nyomd a felpuffadt kullancsot, mert akkor visszaköpi a felszívott vérrel együtt a fertőzést okozó kórokozókat! Ha már kiszedtük, ne dobjuk el, hanem először is nézzük meg milyen (ezt elmondhatjuk majd később az orvosnak, anyukánknak, meg a barátainknak, akik értékelni fogják bátorságunkat): ha nagy szürke borsószerű, akkor valószínüleg a Lyme-kór, ha vöröses-sárgás, akkor valószínüleg inkább a Babesia terjesztője. Ne dilemmázzunk sokat, a kérdés eldöntését bízzuk inkább szakemberre, mondjuk állatorvosra. Amig nem szivja meg magát, addig csak egy kis fekete, pár milliméteres, hatlábú szörnyeteg, de ne várjuk meg amig jóllakik (a kullancsról van szó természetesen). Tudni kell, hogy bár ez a két leggyakoribb kullancsfertőzés által megszerezhető kór, ezen kivül még jópár betegséget is átadhatnak.
A megfigyelés ne csak a kullancsra terjedjen ki! Ha jól megnéztük a kiszedett lényt, és kellőképpen elszörnyedtünk, akkor irány a budi, és lehúzni. (Empirikus kisérlet: vajon tud e úszni?) Ezen megpróbáltatások és hőstettek után érdemes néhány napig megfigyelés alatt tartani négylábú kedvencünket, és az első aggasztó jeleknél orvoshoz vinni. Ha kutyánk/macskánk levert, kedvetlen, nem eszik, nem iszik rendesen, vizelete barnás, vagy hasmenése van, és a kiszedett kullancs helyén vörös foltot, vagy kemény dudort találunk, azonnal vigyük orvoshoz! Nem szabad várni, ezeknél a fertőzéseknél minden óra számít! A költségek között lesznek injekciók, infuziók, vérvétel, vitaminok, ellenszer, benzinköltség, duplakávé éjfél után, stb. erre számítani kell, mégis azt mondom, hogy nem szabad várni. Ha mondjuk szombat éjfélkor jöttünk rá, hogy baj van, vigyük éjszakai ügyeletre (pl XIII. ker. Lehel úti Állatkórház). Manapság már nagyon hatásos orvosságok vannak az ilyen bajokra, de ha későn visszük, akkor egyre több belső szerve megy tönkre (máj, vese, idegrendszer), még később pedig már igen kicsi az esélye a túlélésre.
|