Itt van az sz, itt van jra
Igen, lassan nyakunkon az sz.
Persze lehet ez szp is, csak tudni kell kezelni a dolgot.
Kezdjk az idvel. Vagyis inkbb az rval.
Mivel a nyri idszmtst ljk mg, ez azzal jr, hogy bizony este gyakran mr sttben stlunk, ha ragaszkodunk a jl bevlt idpontokhoz. Nemsokra itt az ratllts, ami egy rval hamarabbra teszi az idt, de nem rdemes erre a kis idre tlltani kutynk biolgiai rjt, mert aztn meg abbl lesz kellemetlensg. Ha megszokta a kutyus, hogy mindig 7kor stl, akkor stljunk vele mindig 7kor, mindegy, hogy stt van e, vagy vilgos.
Ha a mi kutynkra is jellemz a szrkleti vaksg, (ami azt jelenti, hogy egy bizonyos fok fnyer-cskkens mellett rosszabbul lt), akkor vegynk fel ilyenkor vilgos szn felst. Ne olvadjuk a tjba, mert ha pnikba esik a jszg, s ktsgbeesetten elrohan megkeresni minket, futhatunk utna, s ilyenkor neknk se knyebb megtallni, fleg ha stt szr. Ha forditott a helyzet (vagyis mi nem ltunk tkletesen a flhomlyban), akkor adhatunk a kutyusra "lthatsgi mellnyt", vagyis egy uv-srga, kimondottan kutykra szabott knny ruhadarabot, ami akkor se haszontalan dolog, ha esetleg kiszaladna az tra.
Nagyon sok olyan nyakrvet , vagy rakaszthat dszt lehet mr kapni, ami fnyvisszavers cskkal, vagy szines fnyekkel villog ledekkel van elltva, ilyenkor nem haszontalan ez sem. Persze hossz szr kutyknl gy kell elhelyezni, hogy mkdhessen a dolog.
A flhomly fokozott bersget kvetel tlnk, prz nlkli stnl ilyenkor jobban oda kell figyelni merre jr a kutya. Ne vrjuk el tle felttlenl, hogy mindig csak figyeljen rnk, hiszen nem kvetsi gyakorlaton van, hanem velnk EGYTT stl, radsul neki mg a dolgt is el kell vgezni mindekzben. Aki lte mr t, milyen futs kzben pisilni-kakilni, gy, hogy kzben aggdva figyel mindenfel, mert nem szeretne lemaradni a csoport trsaitl, az tudhatja, hogy nem pp gynyr, m elg rhejes a kvlll szmra egy guggolva siet jszg.
A legtbb ember nem szereti a flhomlyt s a sttet, s ez rendben is van. De jusson az is esznkbe, hogy ez a kutykkal is lehet gy. Igenis van olyan kutya, amelyik fl ilyen idszakban. A flelem oka lehet egy rgebbi rossz tapasztalat, vagy akr az, hogy nem lt rendesen, de semmikppen nem szabad "redzeni". Ha ilyenkor megijeszti valami, btrabban haraphat, tmadhat. Egy stt bokor mgl kilp valaki, vagy egy homly mlyn ll padon cskolz pr pedig knnyebben juthat olyan sorsra, amit nem szeretne, s amit a kutya pusztn sztnbl, ijedsgbl, flelembl kvet el. Maradjuk ht mellette, tbbszr hivjuk, szltsuk, s legynk ott, ha valami olyan dolog, trgy mell keveredne, aminek nem tudja a mibenltt, amit nem ismer fel.
Az idjrs ebben az vben elg szlssges, napkzben nyri meleg van, a reggeli s az esti rkban viszont mr hvs. Nem rt ht egy pulvert kznl tartanunk, mieltt rnkszll a ntha szelleme.
Az llatokat ez a szlssg szintn megviseli, de nem olyan mrtkben, mint minket. Rvid szr, vagy nagyon fiatal jszgoknl azrt nem rt figyelembe venni. Lthat egy kutyn ha fzik, ne cikizzk rte, vigyk haza, hadd bujjon a vackba.
Ks szi idben szvesen csrgnk a szobban a fotel mlyn. Kutynk pedig legtbbszr tveszi a szoksainkat.
Ezzel egytt termszetesen a napi tbbszri s legalbb alkalmanknt 30-60 perces stk szksgesek, s semmikppen nem elhanyagolhatk.
Ha nagyon esik az es, akkor a stt lervidithetjk, vagy eltolhatjuk pr perccel, amig enyhl a vihar. "A kutt se zavarjk ki ilyen idben" szoktk mondani, s ez igy igaz. Senkinek nem kell, hogy brig zzon, se a kutynak, se a gazdinak.
A hetes eszsek ltalban azrt hordoznak magukban csendesebb idszakokat. Ha csak szemerkl az es, btran menjnk stlni - neknk van eskabtunk, s esernynk, kelme meg le tudja rzni a szrrl a vizet. Vigyzni kell azonban, hogy semmikppen ne zzon el brig, mert is meghlhet.
A szitl, szemerkl es az egyik legaljasabb dolog, mert gy leszel csurom vizes, hogy szre se veszed.
Ha hazartnk, s levettk a vizes cuccot magunkrl, mindenkppen trljk szrazra az ebet is. Neki is jlesik, s a laks se lesz csupa viz.
No ha mr viz, akkor sr. Vannak kimondottan varacskos-diszn skkel br jszgok, de mg a legknyesebbeknek is megfordul a fejkben idnknt, hogy a j puha pocsolyban megfetrengjenek.
A kisebb srfoltok az otthoni szrads utn homok formjban kiperegnek, ha viszont nagyon koszos lett, vagy esetleg valami kellemetlen szag dologba sikerlt belefekdni, akkor jhet a frdets.
Ne felejtsk el, hogy nem j, ha nagyon srn frdetjk a kutyt, mert a bre elvesziti termszetes faggytermel kpessgt, s brmilyen szupersampon is, mgis egy id utn fnytelen s csnya lesz a szre.
Mg egy dolog, a labdaimd kutyk gazdinak:
Nem rt, ha jtk utn megvizsgljuk a visszahozott labdt. A sros idszakban j, ha minden sta utn lemossuk, mert brmi lehet rajta,ami csak a fldre kerl (ha lehet most nem rszleteznm)
Az ilyenkor alkalmas labda, frizbee, az vagy manyag, vagy gumi alap, lehetleg vzll anyagbl kszlt. Ha azt ltjuk, hogy a tmr gumilabdnkon sok kis lyuk van, (vagyis elcsmcsogta valaki), akkor vegynk msikat. Nem nagy sszeg, 2-3-4-500 forintrt mr kapunk jat. Ugyanis ha kilukasztja a kutya foga (ami elkerlhetetlen jtk kzben), akkor a kvetkez dobsnl mr szvja is fel a vizet, az onnan pedig nem fog egyhamar kijnni. Kellemetlen szaga mellett azrt se j, mert a belsejben lv gumiszivacs a vz-nyl keverk hatsra megkemnyedik, s legkzelebb mr a slygolyk tulajdonsgait fedezhetjk fel benne - nehz lesz, kemny s balesetveszlyes - a kutykra nzve ppgy, mintha csak megprblod odbbrugni.
gyhogy ne rettenjnk meg az sztl, csodlatos vszak. Menjnk kirndulni az erdkbe (persze eltte kullancsvdelem!!!!), otthon pedig szedegessk ki a hazahozott kullancsokat.
Az erdben val strl mg egy mondat:
Nagyon sokan kirndulnak az erdkbe, hegyekbe kutystul. Ez rendben is van. Vigyzni kell azonban, hogy sok kbor kutya l az erdkben, akik falkban lnek. Elssorban nem a tmadsoktl kell tartani, inkbb attl, hogy a prz nlkl utnunk szaladgl sajt kutynk megszdlve a sok j szagtl amit az erdben tall, esetlen lendletbl csatlakozik valamelyik kbor ebhez, majd gy eltnik az erd mlyn, hogy nyomt se talljuk soha tbbet. Mondhatjuk persze,hogy "az n kutym nem olyan", de ne feledjk, hogy mg a legszfogadbb kutya is vlhat kezelhetetlenn ismeretlen krnyezetben s ismeretlen viszonyok kztt, pusztn mert a sajt sztneit kveti, s nem a gazdi utastsait (ami sokszor pp az ellenkezje annak, amit az sztnei parancsolnak). Ezrt ha nagyon nyzsg a kutynk, vagy nagyon lemaradozik, esetleg hossz percekre eltnik a bokrok kztt, inkbb vegyk hosszprzra. gy aztn a kutya tovbbra is tud szaglszni, s neknk is megmarad az ebnk.
kellemes stkat kvnok!
|